Albin Kurti: Kjo është përbërja e kabinetit qeveritar

03.02.2020 13:31:24

I nominuari për kryeministër, Albin Kurti, ka paraqitur para deputetëve përbërjen e qeverisë së tij.

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili është edhe i nominuari për kryeministër ka paraqitur përbërjen e kabinetit të tij.

“Qeveria Kurti”, do t’i ketë 15 ministri dhe 33 zëvendësministra.

Theksojmë se Kurti ka bërë të ditur që Avdullah Hoti do të jetë zëvendëskryeministër i parë, ndërkaq Haki Abazi do të jetë zëvendëskryeministër.

Këta janë emrat e ministrave:

Anton Quni – Ministër i Mbrojtjes

Lumir Abdixhiku – Ministër për Infrastrukturë

Besian Mustafa – Ministër i Bujqësisë

Hykmete Bajrami –  Ministre për Arsim

Agim Veliu –  Ministër i Brendshëm

Vlora Dumoshi- Ministre për Kulturë, Rini dhe Sport

Ministria e Punëve të Jashtme – Glauk Konjufca

Ministria e Drejtësisë – Albulena Haxhiu

Ministria e Financave dhe Transferve – Besnik Bislimi

Ministria e Ekonomisë – Rozeta Hajdari

Ministria e Shëndetësisë – Arben Vitia

Ministria e Integrimeve Evropiane – Blerim Reka.

Ministre e Administratës – Emilia Rexhepi

Për komunitete e Kthim – Dalitbor Jetviq

Për Zhvillim Rajonal – Ivan Millojeviq.