Zotimi i Trump për Sirinë pas mbledhjes së kabinetit

10.04.2018 13:29:06

Presidenti Donald Trump është zotuar për një reagim “të fuqishëm” ndaj një sulmi të dyshuar kimik ndaj civilëve sirianë në një lagje të rebeluar jashtë kryeqytetit Damask të shtunën.

Opsionet në tryezë përfshijnë greva të kufizuara ushtarake, të tilla si raketat Tomahawk të nisura nga një shkatërrues i Marinës së SHBA në Mesdhe, duke synuar një aeroplan sirian pothuajse pikërisht një vit më parë, pas një sulmi kimik ndaj Khan Sheikhoun në Idlib që vrau më shumë se 100 vetë.

“Ne kemi shumë opsione, ushtarakisht”, tha presidenti pas takimit të Kabinetit. “Dhe do t’ju njoftojmë shumë shpejt – ndoshta pas faktit”, shkruan ABC news, transmeton fokusi.org.

Kur u pyet nga gazetarët pas takimit nëse Presidenti rus Vladimir Putin, i cili mbështet presidentin sirian Bashar al-Asad, mbante përgjegjësinë për sulmin, Trump tha: “Po, ai mund dhe nëse do, do të jetë shumë e vështirë. do të paguajë një çmim. “/fokusi.org/