Allegri thumbon Chelsean: Respekt për kampionët por Szczesny nuk pati nevojë të reagonte sonte

30.09.2021 10:39:27

Trajneri Maximiliano Allegri e ka krahasuar Juventusin me marinarë në dete të stuhishme dhe ka shpjeguar vendimet e tij taktike për të neutralizuar Chelsean dhe për t’i goditur ata. Ishte Federico Chiesa ai që shënoi golin e fitores 11 sekonda pas fillimit të pjesës së dytë.

“Zakonisht, kur marinarët janë në dete të stuhishme, ata gjithmonë mund të gjejnë një rrugëdalje. Kjo është ajo që bëmë sonte me një lojë të mrekullueshme kundër Kampionëve të Evropës, “tha Allegri për “Amazon Prime Italia”.

“Ne mund të luajmë më mirë se kjo në aspektin thjesht teknik, por sinqerisht nuk lejuam shumë shanse të vërteta dhe humbëm edhe disa kundërsulme të rrezikshme gjithashtu.” “Pas dy ndeshjeve, gjashtë pikë dhe zero gola të pësuar, ky është një hap i mirë drejt kualifikimit në raundin e 1/16 -të.”

“Bianconerët” hynë në këtë përballje me vetëm një sulmues në dispozicion, Moise Kean, megjithatë trajneri zgjodhi ta ulte atë në pankinë duke luajtur me Federico Bernardeschin 9-sh fals, i mbështetur nga Juan Cuadrado dhe Chiesa.

“Mendova se mund të kishim një avantazh duke luajtur tre lojtarë në sulm, pastaj e transferova Chiesan si qendër-sulmues me Bernardeschin prapa dhe kjo shkoi më mirë.”

“Me gjithë respektin për Kampionët e Evropës, Ëojciech Szczesny nuk kishte asnjë pritje për ta bërë në këtë ndeshje”, tha në fund Allegri.