Gurabija të lëngshme

06.12.2017 16:06:24

 Përbërësit

250 gr margarinëose gjalpë
1 vezë
1 gotë sheqer
1 gotë të çajit vaj vegjetal
3 lugë të gjellës kokos
3 lugë të gjellës kakao
1 vanilje
1 Pluhur pjekje
3 gota miell
PËR SHERBET
2 gota sheqer
2,5 gota ujë
1 lugë të gjellës lëng limoni
1

Fillimishtë e përgatisim sherbetin, pas përgatitjës e lëmë anash të ftohet.

2

Të gjithë përbërësit përveç miellit i derdhni në një enë, dalë nga dalë ia shtoni edhe miellin dhe e përzieni brumin.

3

Do ta përfitoni një brumë të butë, nga brumi ndani copa të vogla të cilave ia japni formën e rrumbullakët dhe i rëndisni në tepsi.

4

Gurabijat i vëni në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius, pas pjekjës gurabijave ia derdhni sherbetin në tepsi.