Kosova në rrezik si shtet dhe si komb nga mafia politike?!

04.02.2019 14:35:24

Nga Binak Maxharraj

-Shtetet më te fuqiëshme të Evropës ne krye me Gjermanin dhe Britanin
e Mdhe janë kundër ndarjës së  Kosovës,

-Edhe Amerika nuk është e përfshier në lojrat për ndarjën e Kosovës.

-Erërat për ndarjen e Kosovës vijnë nga Lindja,nga shtetet sllave
Rusia dhe Serbia me ndihmën e tuxharëve mafioz të Kosovës,

-Në kohën e Sllobodan Millosheviqit intelegjenca Shqiptare ishte shumë
akrive ne demaskimin e dhunës qe ushtrohej ndaj shqiptarëve.Por tashti
kur Kosova rrezikohet te ndahet ajo po heshtë.Tash,ose kurr Kosova
kërkon ndihmë nga intelegjenc Universitare,Akademike,nga mendjet e
ndritura të kombit kudo që janë,nga shoqeria civile për ta penguar
coptimin e Kosovës.Kjo është detyrë urgjente e intelegjencës dhe
popullit që ti del për ballë kësaj egersire qe e ka kapë Kosovën.

Ëndrra Serbe për të marrë Veriun e Kosovës.

Është kohë alarmi.Kosova po gjendet para një rreziku të madh së cilës
po i rrezikohët ekzistenca si shtet dhe komb.Janë ba bashkë djajt nga
mbrenda dhe jashtë për ta shkatërruar Kosovën.Nuk ka ditë qe
midiat,portalet e ndryshme qe nuk raportojnë së Kosova do te
ndahet,sepse kontrabanduesit e saj te jashtem dhe te mbrendshëm veç i
kanë ba planet makabre për ndarjën e sajë duke theksuar se Kosova me
këtë ndarje do te humbë tokë diku 20-30%,pra do ta humbë kompletë
Veriun e Kosovës,pjesën me te çmueshme te sajë pa te cilën Kosova nuk
mund te ekzistoj sepse atje janë pasuritë nentokësore me te medhatë në
Evropë.

Andrra serbe për te marrë Veriun e Kosovës është shumë e vjetër.Të
gjitha regjimet serbe e kane ba elaborate,projekte dhe  plane për
marrjën e Veriut të Kosovës.Këto projekte te bame nga Akademija Serbe
e shkencave i knë përkrah të gjithë pushtetarët serb.Kështu “baba i
kombit” serb Akademiku Dobrica Qosiq sa ishte njefarë presidenti i
Serbisë dhe Malit te Zi,haptas doli me tezën për ndarjën e
Kosovës.Këtë ide e përkrahi edhe kasapi i Ballkanit Sllobodan
Millosheviq.Por diçka me vonë kur Milan Paniqin e sollën nga Amerika
dhe e banë Kryetar,ai pa prtitmas erdhi ne Prishtinë për te bisedu
me”shtetin paralel” te udhehqur nga strateku,politikani dhe atedhetari
Ibrahim RugovaShkurt i tha veriu i Kosovës na takon neve,e ju
shqiptaret me pjesen tjetër jeni te lirë te shkoni kah te doni,bile
ndaçi bashkohuni edhe me Shqipërin.Por Ibrahim Rugova me mençurin dhe
pjekurin e tij politike dhe me dashurin atedhetare e këthey pas Malian
Paniçin duke e refuzuar kategorikishtë një plan te tillë djallëzor te
Serbisë.

Miku i madh i Rugovës dhe i Kosovës Amerika e këshilloi Presidentin e
“shtetit paralel” ne Kosovë që  të ruanë qetesinë e qytetarëve sepse
nuk është koha qe lufta të zbriste edhe ne Kosovë,anipse Kryetari i
Kroacisë e cila ishte futë në ferrin e luftës e luste vazhdimisht
Rugovën qe te ia niste luftës.Por, Rugova e ndegjoi Mikun e Madh te
tij Amerikën që as se si nuk është koha për luftë.

Por nuk kaloi gjatë,kur u shpartallu ish-jugosllavija dhe gadi te
gjitha republikat e shpallën pavaresin e tyre,shigjetat e shovenizmit
serb u drejtuan kah Kosova duke e nisë luftën se pari gjoja ne
luftimin e terroristeve shqiptar te cilët kishin dalë ne male për ti
dal zot atedheut.Trimat e devotëshem te kombit luftonin si luaj ne
male  kunder aremikut,kurse një pjesë tjetër,sidomos nga LPK edhe pse
ishte luftë dhe kallej Kosova,bante sefan e zotit ne hotelin Rognër
dhe banin plane jo për luftën,por se si pas luftes te përfitojnë ne
emer te luftës.U banë masakra të medha ne popull,Kosova u ba tokë e
djegur,pati përdhunime rrenqethese te bijave,nanave dhe motrave tona,u
vran mbi 12 mijë civil,u deportuan mbi 1 milion shqiptarë,etj.Por fal
zotit Kosovës i erdhi ne ndihmë miku i Madh i Rugovës Amerika e cila
së shpejti i mobilizoi shumë shtete të tjara te Evropës dhe e çliruan
Kosovën nga kataklizma serbo-madhe duke e debuar nga Kosova.

Shtabi i Rognerit erdhi ne pushtet falë klikes Enveriste që ishte ne
pushtet ne Tiranë.

Ata që dikur gjatë luftës hanin dhe pinin nëpër hatelet e Rognerit me
ndihmën e kastes enveriste qe ishte në pushtet në Tiranë te tipave
Fatos Nano,Paskal Milo,Fatos Klosi dhe Presidenti Mejdani,erdhën në
pushtë,e zapuan Kosovën ne të gjitha nevelët e pushtetit.Filloi nga ta
plaqëkitja e madhe e Kosovës te cilët u pasuruan mbrenda nates duke e
lanë popullin ne mjerim,duke e pru ne ate gjendje sa qe te detyrohën
të ikin nga Kosova,te bejnë vetëvrasje bile kishte kogja shume edhe
nga radhet e UÇK-se te cilët u deshpruan së për çka kishin luftuar.

Kjo kaste e fliqet e luftës,këta mafioz të mjer kanë marrë aq turr sa
qe kanë nisë me hy edhe në lojra te pista për Kosovën.Në krye te
këtyre lojrave nuk është askush tjeter pos  Hashim Thaçi,i cili u ba
President përmes kontabandës me Partit politike dhe deputet për ti
fillu planet e tij makabre ne demë te Kosovës.Kurse ne Serbi edhën ne
pushtet çetnikët e V.Sheshelit dhe Sllobodan Milosheviqit Aleksandër
Vuçiq dhe Ivica Daçiq.Këta te dytë jo vetem qe nuk u distancuan nga
politika vrastare e Milosheviqit dhe Sheshelit,por me ngulim vazhduan
politikat e tyre kundër shqiptarve dhe Kosovës.Ata së shpejti e zapuan
edhe Veriun e Kosovës.Veriu me çdo gjë u ba
serbe,mbishkrimet,flamujt,sheshet u banë me emra serb.Aty nuk
kishte,edhe sot nuk,kurrfarë qasje shqiptare.Më fjalë tjera Veriu i
Kosovës u okupu nga Serbija me nje strategji te përgatitur mire,derisa
këta mafiozet tanë plaqkitshin cdo gje për çdo ditë duke mos u kujdes
për veriun,apo ndoshta kështu ishin marr vesh me Serbinë në ndonjë
takim diku ne erresirë.

Dialogu me Serbinë dhe maskarada e Hashim Thaçit.

Pasiqe u ngaterru kështu puna rreth Veriut te Kosovës,më pa te
drejtë,por me ndermjetesimin e nderkombetareve Kosova u detyru te
futet ne njfarë dialogu të pa krye me Serbin.Aksidentalisht ne krye te
këtij dialogu me dhunë u gjendë përkrahësi i interesave te Serbisë
Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi,kurse nga ana e Serbisë Çetniku
Aleksander Vuçiq.Dhe këtu fillonë loja midis djajve(dreçërve) për
Kosovën dhe rreth Kosovës.Kryeçetniku serb Aleksander Vuçiq,jo vetem
qe nuk i zbaton bile ato Mareveshje te arrijtura deri me tani,por
djallezisht e qiti para pro ruses dhe pro serbës Mogherinit dhe para
Thaçit e cili rrinte me duar ne xhepa,tezën e vejtër Serbe për ndarjën
e Kosovës.Presidenti i Kosovës  Hashim Thaçi,duke patur dosje nga
Haga,por edhe shumë dosje ne Serbi ra në grackë,u zu rob nga Serbia u
shantazhu dhe nuk kishte së nga të ikëte.

Dhe pikërishtë këtu filloi maskarada e Presidentit Hashim Thaçit për
ndarjën,copëtimin e Kosovës.Derisa A.Vuçiq fliste më pakë ne publik
rreth ksaj çështje,si duket “kompirin e nxehët”ia kishte lëshu në dor
Thaqit.Ky i gjori bash si nxënesi i shkollës fillore u bë si papagall
i Vuçiqit dhe nuk la gur pa rrexu ne dobi për ndarjën e Kosovës.Në çdo
paraqitje te tijë publike te cilat edhe i shpeshtoj ne maje te gjuhes
e kishte ndarjën e Kosovës.Jo vetem kaq,ne vend se ai te angazhohej qe
ndonje shtet ta njohë Kosovën,ai vepron kundër shtetit te vetë,lobonte
gjithandej nepër Evropë për me e nda Kosovën me Serbinë.E formoi
treshen e vetë ne përberje me Aleks Sorrosin djalin e Xhorxh
Sorrosit,Kryemafiozin e Shqipërisë Edi Ramën,por aty kur janë ne
pyetje interesat serbe dhe antishqiptare aty u gjend domosdo edhe
spiuni i rafinuar serb Baton Haxhiu.Thaçi,Rama dhe Vuçiq takoheshin
hapur,por edhe mshaftas neper birucat e Evrpoes për te krijiuar planet
për ndarjën e Kosovës.Rrethe kësajë aq thellë ka shkuar puna sa shumë
analist dhe njohës te kësaj errësire rreth Kosovës po deklarohen se
plani veq ështe gadi dhe së pritet se shpejti të shperthej.Kurse ekipi
i Kosoves i formuar për këte çështje do te shkoj si Muça pas daive.

Amerika nuk është e përfshiër ne lojrat për ndarjën e Kosovës.

Planet për ndarje e Kosovës e alarmuan edhe Evropën dhe Amerikën.Disa
shtet ne krye me Gjermani dhe Britanin e Madhe as qe dojnë me ndegju
për këtë punë,janë kunder kësaj idje e cila do te hapëta Kutinë e
Pndorës ne rajon e me gjërë,do te ndezete shumë nacilnalizma ne
Ballkan qe veç presin te shpërthejnë.Edhe Amerika nuk është e
përfshier në këto lojra makabre për ndarjën e Kosovës.Për ndarjën e
Kosovës askund nuk përmendet as ne letrën e Presidentit Donald
Trump.Por Hashim Thaçi me do letra po manipulon,po mundohet me ju qitë
hi syeve popullit se edhe Amerika e përkrah,çfarë nuk është e vërtetë.

Hashim Thaçi,Aleksandër Vuçiq me Edi Ramen janë nguju keq ne folën e
qyqeve,këta mjeran,këta mafijoz,matrapaz,këta antikombëtar,këta djaj
te ferrit më mirë është te lenë te qetë Kosovën,sepse Kosova nuk është
pronë përsonale e tyre,Kosova është e popullit të sajë dhe se as Edi
Rama dhe as Hashim Thaçi nuk e kanë mandatin e popullit që te mërrën
më këto punë te pista rreth ndarjes së Kosovës me aremikun tonë
shekullor.

Pse po heshtë intelegjenca shqiptare karshi tendencave për ndarjën e Kosovës.

Në kohën e Sllobodan Millosheviqit kur ai ushtronte dhunë dhe terror
ndaj shqiptarëve Intelegjenca shqiptare ishte shumë aktive në
demaskimin e plateforme së tij për shfarosjën e shqiptarëve.Por tashti
kur Kosova po rrezikonë të ndahet ajo po heshtë.E pa
kuptueshme.Tash,ose kurr Kosovës i duhet nga intelegjenca
Universitare,Akademike,nga mendjet e ndritura të kombit kudo që
janë,nga shoqeria civile për ta penguar coptimin e Kosovës.Kjo është
detyrë urgjente e intelegjencës dhe popullit që ti del për ballë kësaj
errësire të egër qe e ka kapë Kosovën dhe po donë ta copëtojë për
interesat e tyre meskine. Inetelegjenca dhe populli,sa nuk është ba
vonë,duhet ta ngritë zerin e saj që te ndihet sa më larg,qoftë me
peticione,projekte apo elaborat për pasajat e këtilla mesjetare,qoftë
nëpër protesta masovike te prirë nga djaleria dhe vajzëria Kosovare te
mbrojnë Kosovës nga e keqëja qe po i kanosetë,ti dalin zot te ua
tregojnë mafiozeve,matrapazeve dhe tuxharëve te trojeve tona së ku e
kanë vendin,duke ju treguar se nuk ka birë nanë që guxonë ti prekë
kufijtë e Kosovës te cilët janë te popullit,janë të pacenueshëm,për
këta kufij është derthë gjaku deri ne gju dhe askush nuk guxon te
shkelë mbi gjakun e tyre.Po te ndodhë ndryshe,atehere pse e bamë
luftën,pse i dhamë mbi 12 mijë viktima,pse u ba Kosova prush e hi,tokë
e djegur,pse u deshtë te bahen gjithë ato masakra ne popull, kush do
te përgjigjët për te gjitha këto,kur Serbia shumë vite para lufte e
kërkonte Veriun pa luftë.Apo e bame luftën për te ardhë mafiozet dhe
matrapazet ne pushtet për ta masakru edhe një hërë Kosovën.