Lulet e deles me petalet e saj te hequra nje e nga nje “Me do, s’me do”….!!!”

03.03.2021 00:45:54
….Mengjes i bukur fillim pranvere. Duke bere pershndetjet e rastit, dikush nga mikeshat me dergoi kete fotografi me lulet e deles.
Me pelqeu shume dhe ua dergova shume miqve te mi.
Nuk vonoi dhe erdhi pershendetja:
-Gjesi poet. Dite te bukur si kjo buqete me lule dele te kesh🤩 sot!!
-Po me petalet, “me do, s’me do”
-Poooo tamam.
Haaahaaa.,sa bukur
-Faleminderi mikja ime me solle fabulen per skicen time.
-Shume e bukur Poet, e pres te ma dergosh, me takon mua te paren ta lexoj. Dite te bukur, plot frymesim Poet!….
Ishim te vegjel. Shkonim andej nga Grehoti dhe mblidhnim kamomil dhe kishte dhe shume lule dele. Mbaj mend qe mblodha shume lule dele dhe ja dhashe shoqes time te vegjelise, per te bere kurore dhe tja vendosja une ne koke.
U ulem te dy dhe ajo me tere vemendjen e saj ishte perqendruar tek kurora. Po merrte forme, une e shikoja me admirim.
E mbaroi dhe une u ngrita dhe me kujdes ja vendosa ne koken e saj te bukur me floket ojna,ojna ngjyre kafe te celet dhe fytyren qe i ndrinte edhe me shume nga rrezet e diellit.
U perqafuam fort ne ate perqafim feminor te pafajshem.
Ne doren e majte mora nje lule dele dhe fillova ti shkepus petalet e saj, duke thene: “me do, s’me do”
Shoqja ime me ndiqte mer ankth. Cfare do te thoshte petali i fundit i lule deles?
-Me do??
-Apo s;me do?
Edhe une ne petalet e fundit ate mendoja me do shoqja ime apo petali do me thoshte “S’me do”
Erdhi fundi i lule deles dhe “fati” me erdhi ne dere.
Ne petalin e fundit doli” Me do”
Vrullshem ngrita koken dhe e pashe ne sy shoqen time te femijerise. Nje e kuq i vecante i pershkonte fytyren engjellore.
U perqafuam fort dhe te dy nuk merrnim fryme.
Rrjedha e jetes e solli qe te mos ta shikoj me shoqen e femijerise, bashke me te edhe petalin e fundit te lule deles: “Me do”.
Humbi ne kthinat e jetes.
…..Por sot ti mikesha ime ma riktheve ne kujtesen time ashtu te fresket si ate dite te bukur aty, duke thurrur kuroren me lule dele…..
May be an image of flower