Makarona me mish pule

01.04.2018 10:24:49

Këto janë një ndër pastat më të shijshme që keni provuar ndonjëherë sepse janë tejet të shijshme dhe të thjeshta për t’u përgatitur!

Përbërësit:

 • 2 feta gjoks pule
 • 1 spec të kuq
 • 1 spec të portokalltë
 • 1 spec të verdhë
 • 1 qepë
 • Kripë
 • Piper të zi
 • Spec të kuq të bluar
 • Pluhur hudhre ose 2 copa hudhër
 • Fara qimnon
 • makarona
 • djathë çedar (në mungesë të tij bën të zëvendësohet edhe me djathë kaçkavall)

Përgatitja:

 • Fetat e pulës i fërgoni në një tigan me vaj derisa të fërgohen në të gjitha anët njësoj. Pastaj i hiqni nga tigani dhe në atë tigan i shtoni fetat e të tri llojeve të specave dhe fetat e qepës.
 • Pasi të fërgohen mirë specat dhe qepa i shtoni fetat e pulës të fërguara më herët dhe i shtoni kripë, piper të zi, spec të kuqe të bluar, pluhur hudhre, fara qimnon dhe përziejni të gjitha së bashku.
 • Pasi të fërgohen të gjitha produktet i shtoni 5 gota qumësht dhe makaronat. Pastaj përziejni të gjitha së bashku dhe mbyllni me kapak për 20 minuta.
 • Pasi të zihen makaronat i shtojmë djathin çedar dhe i përziejmë mirë.
 • Pastaj mund t’i shërbeni sipas dëshirës.