Paraburgim për sulmuesin në klubin Reina në Stamboll

11.02.2017 18:13:32

Gjykata e Stambollit i ka caktuar paraburgim terroristit të ISIS-it, Abdulgadiru Masharipovu, i cili në janar të këtij viti u arrestuan në lagjen Esenyurt të Stambollit nën dyshimin se është autori i sulmit terrorist në klubin Reina në natën e ndërrimit të motmoteve, raporton Anadolu Agency (AA).

Masharipov, është nxjerrë para gjykatësit të Stambollit ku i është caktuar masa e paraburgimit.

Ndryshe, prokuroria e akuzon për “tentativë për prishje të rendit kushtetues”, “anëtarësim në organizatë të armatosur terroriste”, “vrasje të shumë personave me qëllim” dhe një sërë akuzash tjera.

Rikujtojmë se në sulmin terrorist në klubin Reina, mbetën të vrarë 39 persona dhe dhjetëra të tjerë mbetën të plagosur.

Abdulgadir Masharipov i cili pranoi pjesëmarrjen e tij në organizatën terroriste DEASH ka qenë më herët i kërkuar në Uzbekistan, prej ku është me prejardhje.