…” Puthja e cdo gruaje, kudo qe ta dhuron ploteson te gjitha kenaqesite, që ajo fsheh ne ate universin e saj te pa eksploruar plotesisht …!!!”

13.09.2020 22:46:49
Nga: Pirro Minella
…Nuk e di pse bera analogji me nje emision televiz, ku gazetari ne terren shpalos nje pyetje dhe merr opinionin e gjere.
Dhe une ne rolin e gazetarit hodha ne terrenin e rrjetit social pyetjen e thjeshte:
– Kush eshte per ju ajo qe ndjen thelle ne shpirtin tend fluturat e embela, eksitimin e thelle e te pavullnetshem??!!
Ne grupin e pare ishin per natyren e bukur qe kishin shijuar diku ne Alpet e bukura. E kishte rrenqethur ajo ujevare e bukur, qe gurgullonte.
Ne grupin e dyte futeshin ata njerezit e detit qe e indetifikonin veten me ate perendimin magjik te diellit ku bashkohej ne horizont dielli i kuqerremte, i skuqur nga epshi dhe deti i qete i perulur para Diellit hamshor.
Ne grupin e trete, ishin ata krenaret fituesit e cmimeve te medha ne cdo fushe te jetes, ne art, shkences e sport.
Ne grupin e kater, nuk kthyen pergjigje se eksitimin e quanin akoma tabu e viteve te “partise”.
Pasi mblodha tere opinionet e ia ne rrjet, dikush pas dy ditesh me ben pyetjen mua:
-Po per ty kush eshte ekstimi me i thelle, qe fillon atje ku ka shtratin shpirti yt?
Nuk kishte nevoje qe te mendohesha gjate dhe te jepja pergjigje filozofike:
Ekstitimi me i thelle ai i pavullnetshmi, qe ve ne levizje fluturat ne fund te barkut esht:
PUTHJA E GRUAS TE DASHURUAE!!!:
-dhuruar ne cepin e veshit tend, qe ndjen aq embel rrenqethjen tende..
-dhuruar ne cepin e shpirti tendd te brishte, te ndrydhur nga vitet e kombshme te varferise se ndjenjave,
-dhuruar aty ne dhomezen e deshirave te mia sekrete, ne ate dhome pa drite.
Puthja e gruas permbledh brenda saj:
-perendimin e flakte te diellit ne horizont.
-ujevaren qe gurgullon pa rreshtur rreze malit.
-cdo lloj cmimi te madh te karrieres se fituar nder vite.
Nuk fola gjate nuk shpjegova me detaje cdo fillim e mbarim i puthjes se gruas se dashuruar se ajo fsheh ne vetvete Universin e pa eksploruar te qenjes Femer qe aq pak e njohim aq pak e kuptojme dhe duhet vetem ta dashurojme fort dhe thelle…..
Nuk u lodha me shume se kisha bindjen qe nuk do me kuptonin, se vete une nuk e njoh thelle, boten e mistershme te Femres….