Etiketimet Ibrahim Rugova

Etiketim: Ibrahim Rugova

Ibrahim Rugova mori 867.557 vota në zgjedhjet presidenciale të vitit 1992

Nga Muhamet Hamiti Raporti i Komisionit Qendror për Zgjedhjet Shumëpartiake Presidenciale dhe Parlamentare në Republikën e Kosovës më 24 maj 1992 (më poshtë) Nxjerrë nga një...

Pas vdekjes së Ibrahim Rugovës vdes dhe Kosova! Vdekja fillon...

Nga Ferderova Dauti Pas shpalljes së pavarësisë së mbikqyrur të Kosovës ( 17 shkurt 2008) dhe pas vendimit të Gjykatës ndërkombëtare të Drejtësisë, me të...

Ushtria e Ibrahim Rugovës marrshonë drejtë fitorës historike.

Nga Fatmir Bajraj - Tri ditë para deklarimit plebishitar të qytetarëve të Republikës së Kosovës, - Tri ditë para referndumit nacional-politik të Sovranit për shtet ligjor,...

Avioni “Falcon” që solli Ibrahim Rugovën dhe familjen e tij nga...

Shkrimi i dhjetë i ciklit me kujtime, ekskluzivisht për “Illyria”, kushtuar 20-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s dhe çlirimit të Kosovës Nga Ylli Polovina Sekretar i Parë...

Lidhja Demokratike e Kosovës: Thaçi largon nga dekoratat vulën presidenciale të...

Vula presidenciale e ish-Presidentit historik, Ibrahim Rugova është hequr nga dekoratat dhe komunikimet me ndërkombëtar qysh kur në...

Dr. Ibrahim Rugova vazhdues i hullisë Bogdaniane-Fati i popullit ...

 Shkruan : Pal Canaj Filozofi francez Zhan Pol Sartri thoshtë në një sentencë të tij :” njeriu eshtë i dënuar të jetë i...

Sot bëhen 13 vjet nga vdekja e Ibrahim Rugovës

Sot shënohet 13-vjetori i vdekjes së ish-presidentit të Kosovës Ibrahim Rugova. Presidenti Rugova ka vdekur më 21 janar të...

Don Lush Gjergji: Presidenti Rugova thoshte: Nëse bota na njeh për...

Me rastin e përurimit të kompleksit memorial “Dr. Ibrahim Rugova”, që u bë sot fshatin Malaj të Rugovës, i pranishëm ishte edhe Don Lush...

Ish presidenti Rugova rreth kufijve…

Nga Sevdail Hyseni Presidenti historik i Kosovës, dr. Ibrahim Rugova, në revistën e vetme shqiptare të Luginës së Preshevës “Jehona”, nr. 8-9, tetor-nëntor 1992, para...

Thaqi ashpërson tonët: Askush nuk me ndalë për të arritjet mareveshje...

  Nga Binak Maxhaj (Serbet ketij ia kane hanger oren dhe po luajn koqe me te) Thaqi dikur thoshte se Ibrahim Rugova eshte tradhetar se shunshem u...