Rama vazhdon vizitën në Kosovë, shpërndan fjalimin në mbrojtje të luftës së...

Rama vazhdon vizitën në Kosovë, shpërndan fjalimin në mbrojtje të luftës së UÇK-së

30.06.2020 07:28:42

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka nisur ditën e dytë të vizitës në Kosovë, duke shpërndarë një video ku kishte mbajtur fjalim në seancën e fundit të Parlamentit shqiptar, gjatë së cilit ai foli për luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Rama i cili po qëndron në Kosovë në një vizitë zyrtare ka ardhur pas ngritjes së aktakuzave nga Specialja kundër presidentit, Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli.

“Po të numërosh rastet e stërhetuara në territorin e Kosovës lodhesh, po në Serbi, zero! Vetëm t’i numërosh deklaratat të pas luftës për nevojën e krijimit të një gjykate të re, lodhesh. Po lodhu sa të duash e zor se do gjesh për mos të thënë zero deklarata të tilla në adresë të Serbisë pas bombardimit. Dhe Serbinë nuk e bombardoi Thaçi e Veseli, por bota demokratike, nuk ishte viktimë, por agresori dhe Thaçi me të tjerë u rebeluan ndaj agresorëve, ky është fakt”, kishte deklaruar ndër të tjera Rama para deputetëve në seancën e fundit të Parlamentit shqiptar.

Video është ilustruar edhe me pamje të Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Ramush Haradinajt dhe Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe momenteve të bombardimeve të NATO-s.

Ndërsa si përshkrim për videon, Rama shkruan: “Mirëmëngjes nga Prishtina, ju uroj të gjithëve një ditë të mbarë”.