Si t’i parandaloni gurët ne veshkë

24.10.2020 12:46:45

Për shumë njerëz, gurët në veshka nuk janë diçka e papërsëritshme, në rreth gjysmën e njerëzve që kanë pasur një, një tjetër shfaqet brenda shtatë viteve pa masa parandaluese.

Nëse keni pasur ndonjëherë gurë në veshkë, me siguri e mbani mend atë.

Dhimbja mund të jetë e padurueshme, duke ardhur në valë derisa guri i vogël të kalojë nëpër hidraulikën tuaj urinarë dhe jashtë trupit, shkruan “HarvardMedicalSchool”.

Gurët në veshka formohen kur disa kimikate të përqendruara në urinë formojnë kristale, të cilat rriten në masa më të mëdha (gurë), të cilët mund të bëjnë rrugën e tyre përmes traktit urinarë.

Si të shmangni gurët në veshka

Pini shumë ujë.

Pirja e ujit hollon substancat në urinë që çojnë në gurë. Përpiquni të pini lëngje të mjaftueshme për të kaluar 2 litra urinë në ditë, që janë afërsisht tetë gota standarde 8. Mund të ndihmojë për të përfshirë disa pije si limonadë dhe lëng portokalli.

Hani ushqime të pasura me kalcium.

Kalciumi dietal lidhet me oksalatin në zorrët tuaja dhe në këtë mënyrë zvogëlon sasinë e oksalatit që absorbohet në qarkullimin e gjakut. Kjo ul përqendrimin e oksalatit në urinë, kështu që ka më pak mundësi që të lidhet me kalciumin urinar.

Ulja e natriumit.

Një dietë me natrium të lartë mund të shkaktojë gurë në veshka sepse rrit sasinë e kalciumit në urinën tuaj. Udhëzimet aktuale sugjerojnë kufizimin e marrjes totale ditore të natriumit në 2,300 mg.

Kufizoni proteinat shtazore.

Të hani shumë proteina shtazore, të tilla si mishi i kuq, shpezët, vezët dhe prodhimet e detit, rrit nivelin e acidit urik dhe mund të çojë në gurë në veshka. Kufizoni marrjen tuaj të përditshme të mishit në një sasi rreth 100-150gr. Kjo është gjithashtu një pjesë e shëndetshme për zemrën.

Shmangni ushqimet që formojnë gurë.

Panxhari, çokollata, spinaqi, çaji dhe shumica e arrave janë të pasura me oksalat, të cilat mund të kontribuojnë në gurët në veshka.

Disa studime kanë treguar se njerëzit që marrin doza të larta të vitaminës C në formën e suplimenteve janë në rrezik pak më të lartë të gurëve në veshka.