Hani 5 arra dhe prisni 4 orë: Kjo është ajo që do t’ju ndodhë!

13.07.2020 16:32:04

Hulumtimi i ri ka zbuluar se vetëm një grusht arra në ditë siguron mbrojtje të menjëhershme kundër sëmundjeve të zemrës.

Konsumimi e rregullt do të sigurojë mbrojtje të përhershme, transmeton lajmi.net.

Studiuesi tregon gjithashtu një përmirësim të ndjeshëm në nivelin e kolesterolit dhe fleksibilitetin e enëve të gjakut, i cili është jetik për rrjedhën e gjakut të shëndetshëm, vetëm 4 orë pasi njerëzit hëngrën arra ose vaj arre.

Të gjithë duhet të përfshijmë arrat në dietat tona sepse konsumimi i rregullt mbron kundër shumë llojeve të sëmundjeve kardiovaskulare për shkak të efektit të tyre në faktorët e rrezikut kardiovaskular në serum, shkruan holistic living tips.

 

Dhe vetëm duke konsumuar një pjesë të vogël arre ose vaj arre për katër ditë në javë mund të ulni ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve të zemrës, tha Dr. Penny Kris Etherton, profesoreshë e ushqimit në Universitetin Penn State në Pensilvani.

Ky studim është i pari në llojin e tij për të identifikuar përbërës aktivë në arra që ofrojnë përfitimet më të mëdha shëndetësore. Dhe duke ngrënë vetëm tre lugë (51 g) vaj arre, mund të përmirësoni gjendjen e enëve të gjakut në vetëm 4 orë.

Vaji “doli të jetë veçanërisht i dobishëm për” qelizat endoteliale, qelizat që linin enët e gjakut dhe luajnë një rol të rëndësishëm në fleksibilitetin e tyre.