Milani, pronari i Monacos gati të blejë kuqezinjtë!

09.07.2018 10:59:57
(FILES) This file photo taken on May 17, 2017 shows AS Monaco's Russian president Dmitriy Rybolovlev applauding as he attends the French L1 football match Monaco (ASM) vs St Etienne (ASSE) at the Louis II Stadium in Monaco. The former justice minister of Monaco was detained on September 22, 2017 by police looking into his relations with a Russian billionaire embroiled in a long-running fraud dispute with a Swiss art dealer. Philippe Narmino was brought in for questioning after prosecutors opened an inquiry into suspected influence peddling, a source close to the case said. The paper noted that Narmino and his wife were treated with gifts and expensive dinners, and were guests at Rybolovlev's Swiss chalet in early 2015, just as the fraud dispute erupted between Rybolovlev and Swiss dealer Yves Bouvier. / AFP PHOTO / BORIS HORVAT

Problemet e shumta të Milanit mund të marrin zgjidhje shumë shpejtë. Kuqezinjtë pritet të ndërrojnë pronar në ditët e ardhshme me fondin amerikan Elliot që pasi nuk mori sigurinë financiare nga kinezi Yonhong Lee ka nxjerrë në shitje Milanit. Për të blerë aksionet e klubit kuqezi është i interesuar edhe një manjat rus, bëhet fjalë për Dimitrij Rybolovlev një emër i njohur në botën e futbollit.

Biznesmeni i fuqishëm rus ka në pronësi klubin e Monacos në Francë dhe siç raporton Sky Sport është i gatshëm të blejë një pjesë të aksioneve të Milanit. Rybolovlev arriti ta merrte Monacon në një situatë shumë kritike dhe në vetëm pak kohë e ngriti klubin nga Principata në majat e futbollit francez dhe atij europian.