Etiketimet Fadil Maloku

Etiketim: Fadil Maloku

Gjuha (“take it or leave”) e Kurtit dhe e Mustafes, është...

Nga Fadil Maloku “Dhe, LDK-ja nuk mund të negociojë me logjikën e aktit të kryer të LVV-së. Ne nuk jemi në luftë; vetëm me logjikën...

Edhe shqiptarët e Maqedonisë duhet ta refuzojnë “minishengenin” e Vuçiqit dhe...

Nga Fadil Maloku Projekti i Minishengenit (si dublifikim i CEFTA-s) që s'ështē as made in Europe, e as made in Usa, por kryekput Projekt...

Fadil Maloku i bindur: Edi Rama, në Kosovë duhet të shpallet...

Sociologu dhe analisti politik, Fadil Maloku, nëpërmjet një postimi ka kërkuar që kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama të shpallet person nën grata në Kosovë,...

Kush vodhi vota deputetësh, atje?

Nga Fadil Maloku  (Ose; Si i eliminoj ca eminenca për deputet, “lufta”e brendshme pariake?) 1. Zgjedhjet e sivjetme në Kosovë, në jashtēsi sipas shumë parametrave...

Helmimi i 26 komisionerëve, është diversion (sikurse ai i 1990-es) i...

Nga Fadil Maloku 1. Kur isha anëtarë i KQZ-s, që nga viti 2013 pata paralajmëruar se nëse serbet lokal i lëmë të votojnë me dokumenta...

Në zgjedhjet e sivjetme, s’fitoi veç ish opozita po e gjithë...

Nga Fadil Maloku (Në psikologjinë politike është një thënie, ku thuhet se në jetën reale, secili agjens social zakonisht merr atë që shquhet dhe identifikohet...

Pa profilizim ideologjik partiak dhe pa përfundim të negociatave me Serbinë,...

Nga Fadil Maloku 1. Rëndomë thuhet se elementet kyçe të një partie politike duhet të jenë: Ideologjia që ka të bëjë me një kontingjent idesh...

Partitë politike në mungesë të programeve kanë deformuar komunikimin me elektoratin

Nga Fadil Maloku 1. Në Kosovë nuk shoh ndryshime rrënjësore, apo të paktën aso ndryshimesh çfarë po propagandohen nga shumica e partive parlamentare kosovare. Arsyet...

A më shumë i duhet intelektuali politikës apo politika intelektualit?

Nga Fadil Maloku 1. Aderimi i intelektualit në parti politike në vendet e tranzicionit është bërë sot ekskluzivisht punë interesi meskin klanor, e jo edhe...

Duartrokitja e Juaj pa invencion nëpër fushata, u shndrron në turmë...

Nga Fadil Maloku 1. Duartrokitjet masive, pa hamendje, pa e dijtur oferten e kandidatit, pra duartroktijet që po bëhen me inercion aktiv (ku njeriu s’sheh...