Etiketimet Fadil Maloku

Etiketim: Fadil Maloku

Z. Mustafa, letra e Mogherinit është një shaka e pakrip!

Nga Fadil Maloku 1. Letra koresponduese e Frederika Mogerinit, dërguar Isa Mustafes êshtë në fakt një blasfemi (abuzim e keqardhje) unikale protokolare për ta inkurajuar...

Mirosllav Lajçak, le ta formoj Asociacionin në shtetin e tij për...

Nga Fadil Maloku Modeli i Zajednicës që në cilësinë e kryeministrave e kanë filluar (më vonë edhe pranuar!?) Hashim Thaçi (2013) dhe e nënshkruar...

Çfarë shteti po ndërtojmë?

Nga Fadil Maloku Si po e poshtron dhe degradon kētë dëshirë e vullnet tonin qytetar me u bë shtet, Zv. Kryeministri (hej!) i Kosovës, Z....

Tani për tani në Kosovē, s’kemi elita politike të mirëfillta,por kemi...

Nga Fadil Maloku 1.Si shoqëri "postkonfliktuoze" (term ky i ndërkombëtarëve!), ne akoma s'kemi arritë të krijojmë elita të reja (politike, ekonomike, juridike, kulturore, e pse...

Kush po e paralajmëron shkatërrimin e Shba-ve ne vitin 2025?

Nga Fadil Maloku 1. Sociologu norvegjez Johan Galtung, i cili hyri në historinē e sociologjisë bashkëkohore (është interesant, para eminencave si Anthony Giddens, Imannuel Wallerstein,...

Lëreni familjen e Jasharajve në altarin e lirisë së historisë, e...

Nga Fadil Maloku Mos e përdorni familjen e Jasharajve për "aksham pazare" politike! PUSHTETI (i dhuruar) pa votë publike, pa asnjë ditë në pêrvojën e në...

A po e tregëton Richard Grenell Kosovën për interesa serbo-ruse?

(Me Grenellin kontravers Amerika po e rrezikon miqësinë me aleatin e saj më besnik jo vetëm në rajon, por edhe në kontinent) Nga Fadil Maloku 1.Nëse...

SONDAZHET nëpër Tv-ne dhe nëpër mediet sociale, po prodhojnë FAKE NEWS!

Nga Fadil Maloku Kohëve të fundit nëpër Tv-ne e medie sociale, por, edhe agjensione e portale të ndryshme po publikohen disa gjëja “sondazhe” përmes të...

Mentaliteti nështrues i shqiptarēve s’e duron lirinë

Nga Fadil Maloku 1. Shoqëritë gjithandej shqiptare, prej filleve të erërave të demokratizimit janë infektuar aq shumë me zvetënimin e rolit të qytetarit, sa që...

Albin! Para se të ritakohesh me Grenellin, ndërmerri këta hapa…

Nga Fadil MALOKU* 1.Taksa e vënë gjatë qeverisë Haradinaj, në kohën kur u aplikua dosido ishte një armë e mjaft e fuqishme që (në bazë...