Etiketimet Naxhije Doçi

Etiketim: Naxhije Doçi

Kopshti i shtëpisë shkollë/ Naxhije Doçi – Prof

(Fragment tregimi) Një erë e lehtë pranverore i trazonte herë pas here fletët e blerta të qershive në kopshtin e Shtëpisë-Shkollë, në atë periferi të...

Haxhi Bajraktari organizues i demostratës më 8 tetor 1968 në...

  Nga Naxhije Doçi  (MADHËSHTI E PAPARË NË SUHAREKË QË NGA LUFTA E DYTË BOTËRORE)         -Kujtim krenarie për Haxhi Bajraktarin në 4 vjetorin e vdekjës Haxhi Bajraktari,...

Mejë pellg amësie/ Poezi nga Naxhije Doçi

Në hartë një pikë fare mikroskopike, në shikim një fushë e madhe sa vetë zemra jonë, sa vetë ëndrrat tona për shlyerje ndryshku nga buzët, dhe shporrje errësire nga...

Poezi nga Naxhije Doçi

TRE YJE DRITE (Tre djemëve të mi) Në skalitje vargjesh me etje purpuri fjalët më vijnë krejtësisht të krisura nga gurrë e shpirtit burojnë me rreze dielli praruar për tre...

Misionari i lartë i OSBE-së, z Villiam Voker kishte thënë:”Më...

MASAKRA SERBE E 15 JANARIT 1999 NË REÇAK Dita e 15 janarit 1999 ishte e kobshme për fshatin Reçak të Shtimes. Forcat serbe i kishin...

Qamil Bajraktari i Therandës (Suharekë), deputet i Kuvendit të Kosovës në...

  (Fragment nga libri „Familja Bajraktari e Therandës (Suharekës) -Autore: Naxhije Doçi, - Botim 2009 - Prishtinë)                  ...

Vrasja makabre e Profesorit nga forcat kriminale serbe natën e fillimit...

(Fragment nga libri: “Shpirti i dërmuar” - botim i vitit 2000, me rastin e 19 vjetorit të vrasjes së profesor Latif Berishës) Nga Naxhije Doçi -Profesorin...