Etiketimet Rexhep Kastrati

Etiketim: Rexhep Kastrati

Kuvendi i turpit dhe i faqes së zezë!

Nga Rexhep Kastrati Seanca e sotme e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës, dëshmoi edhe një herë se është bërë një teatër i turpit dhe faqes...

Në Koshare nuk ishte vetëm Agimi – luftëtari i lirisë, por...

Nga Rexhep Kastrati Këto janë vargje të fuqishme, të cilat do t'i nënshkruante secili shkrimtar atdhetar, secili qytetar që vlerëson se sakrifica më e lartë...

Kur thirrja për mbështetjen e Albinit vjen nga kazani mediatik i...

Nga Rexhep Kastrati Thirrja e sotme e Beratit të Bashorit për të mbështetur Albinin, rikthejnë në vëmendje thirrjet paranojake të tij dhe të Batonit për...

Fitnete Ramosaj vdiq, apo e vdiqën?

Nga Rexhep Kastrati Vërtet ndjej keqardhje për vdekjen e Fitnete Ramosajt, sepse vdekja është një moment kur mbyllet cikli jetësor i kësobotshëm i njeriut! Si gazetar...

Poezi nga Rexhep Kastrati: Kohë kur tradhtari, besëpreri e zuzari është...

A nuk po harrojmë shumë shpejt Dhe edhe homazhe po bëjmë shumë lehtë? Histori krimesh e tradhti Po harrohen pa dinjitet e pa njerëzi Nxitësit e vëllavrasjes për...

A nuk patët vend më të dukshëm për fotografinë e heroit...

Nga Rexhep Kastrati Në sallën e Shtëpisë së Kulturës në Prizren, që mban emrin e tij, u shënua 30 vjetori i vrasjes së Xhemali Berishës,...

Vjosa Osmani i vardiset Isa Mustafës dhe tradhton mbështetësit e saj

Nga Rexhep Kastrati “Nuk kam votuar kundër Isa Mustafës. Kam votuar kundër koalicionit PDK-LDK. Nuk jam penduar për ketë votim. Kurrë nuk ka qenë votë...

Asgjë të re në politikën serbe/Radikali Vuçiq po e përsërit “demokratin”...

Nga Rexhep Kastrati Vuçiq ka disa kohë që është duker thënë se nuk mundet që njëra palë t'i fitojë të gjitha, kurse pala tjetër të...

Aspekte të jolirisë dhe të mendësisë e sjelljes totalitare që mundësojnë...

Nga Rexhep Kastrati Në regjimet totalitare, nuk luftoheshin pikëpamjet, por individët që kishin ato pikëpamje, sepse ishin të dobët për t'i mposhtur pikëpamjet. Dhe lufta...

Postulati themelor i filozofisë politike të presidentit Rugova ishte liria, e...

Nga Rexhep Kastrati Liri, Pavarësi Demokraci nuk është vetëm një shprehje me tri fjalë -emërtime, por është motoja identifikuese e filozofisë politike të presidentit Rugova,...